images 2020 01 16T033315.202

UX چیست؟

UI که مخفف user interface می باشد در فیلد اثر متقابل ماشین و انسان در صنعت طراحی، فضایی می باشد که اثر متقابل بین انسان و ماشین به وجود می آید. هدف این اثر متقابل اجازه برای عمکلکرد موثر و کنترل ماشین از سمت انسان می باشد، در حالیکه ماشین اطلاعاتی را باز می گرداند که کمک به تصمیم گیری های کاربران می نماید. برخلاف طراحان UX که بر روی حس کلی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرد. به عنوان مثال ممکن است طراح UI تصمیم بگیرد اسلایدری در بالای صفحه تعبیه نماید و یا دکمه ای برای انجام فرآیند خرید در مکانی از صفحه ایجاد نماید. همچنین طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.

تفاوت بین UIو UX چیست؟

UI و UX در بسیاری موارد به جای یکدیگر استفاده می شوند. در حالی که این دو تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.
از جمله اینکه UI  تنها بخشی از UX محسوب می شود .UX درالویت طراحی سایت است در حالی که UI در زیر مجموعه آن قرار می گیرد.
و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UXسایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد.
اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد ؛ در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … استفاده می شود. طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.

 گوگل و سایر جستجوگرها همیشه در تلاش هستند که بهترین نتایج را نشان دهند که می تواند این نتیجه بهترین نتیجه ای باشد که کاربر دنبال آن است ، اگر فردی سوالی در گوگل بنویسد و جواب آن سوال را شما در سایتتان داشته باشید اگر سایتتان ایمن و سریع نباشد ممکن است گوگل به سمت شما نیاید پس سعی کنید تجربه کاربری وب سایتتان را بهبود دهید

عومل تاثیر گذار در ux

اما با این حال خیلی نکته ها در جایی نیست و با کسب تجربه در سایت خود می توانید بدست آورید و این را هم بدانید تجربه کاربری یک سایت با سایت دیگری متفاوت هست ، یعنی تجربه بدست آمده در یک سایت را نباید در سایت دیگر استفاده کنید مگر بدانید مناسب هست مثلا تجربه ای که در وب سایت خبری بدست می آید در وبسایت داندان پزشکی کاربردی ندارد یا همینطور تجربه کاربری سایت کم بینایان به درد وب سایت ها با کاربری دیگر نمی خورد

اما عوامل ثابت شده ای هستند ازجمله سرعت سایت ، نمایش درست سایت در دستگاهای مختلف مانند موبایل ، تبلت ، لینک های داخلی و خارجی و موارد دیگر که به سایت شما بستگی دارد.

دلیل اهمیت و تاثیر تجربه کاربری در سئو

پیدا کردن سایت ها بر اساس جست و جوی شما در گوگل بنا بر روند و یک سری موارد صورت می گیرد. از جمله عوامل تاثیر گذار بر پیدا کردن سایت ها شامل مدت زمان بارگذاری سایت،محتوای سایت و به روز بودن آن،امکان پشتیبانی سایت در موبایل،تبلت، لینک سازی و مواردی از این قبیل می باشد، همینطور فونت مناسب و … هم تاثیر گذار می باشند. بهبود بخشیدن و داشتن وضعیت مناسب در تمام مواردی که ذکر شد علاوه بر آن که سبب یک تجربه کاربری مطلوب می گردد به بهتر شدن رتبه سایت شما در نتایج جست و جوی گوگل نیز کمک می کند. هرچه رتبه سایت شما در نتایج جست و جو بهتر باشد میزان بازدید از سایت تان نیز بالا تر می رود و این موضوع در کسب و کار شما نیز به شدت تاثیر گذار است.

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

SEOآموزش سئوبهینه سازی سایتبهینه سازی وب سایت seoبهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوسئوسئوکار حرفه ایسئوکار وب سایتوب سایتوبلاگ

تجربه کاربری UXسئوسئوسایتسئوکارسئوکار حرفه ایسئوکار حرفه ای سیروتا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!