استفاده از گرادینت رنگ در طراحی سایت

استفاده از گرادینت رنگ در طراحی سایت


استفاده از گرادینت رنگ در طراحی سایت

از ۳ سال پیش طراحی فلت (Flat Design)، متریال دیزاین گوگل و استفاده از فضای خالی به مرسوم ترین سبک های طراحی وب سایت تبدیل شده اند. ولی در طراحی بسیاری از سایت های جدید استفاده از سایه و گرادینت رنگ را می بینیم که برای خلق جلوه های بصری چشم نواز و همچنین جلب توجه کاربران به کار گرفته شده اند. ظاهراً این تکنیک که گرادینت (Gradient) نام داشته و مدت ها از مد افتاده بود دوباره توجه طراحان را به خود جلب کرده است.

اگر از طرفداران استفاده از گرادینت نیستید بهتر است این مقاله را بخوانید. در ادامه ۸ دلیل قانع کننده برای استفاده از گرادینت در طراحی سایت آورده میشوند که میتوانید از آنها برای طراحی سایت خود در سال جاری استفاده کنید.

۱. چشم نواز شدن بک گراند صفحه

استفاده از گرادینت در طراحی بک گراند صفحه موجب حرکت چشمان کاربر در تصویر میشود؛ مردمک چشم کاربر به یک نقطه از تصویر متمرکز می شود و به خاطر تغییر در طیف رنگ ها و سایه ها، چشمان او ناخودآگاه از یک طرف صفحه نمایش به سمت دیگر هدایت می شوند. گرادیان ابزار خوبی برای مجذوب کردن کاربران بوده و طرح های خسته کننده را زیبا و دلنشین می کند.

روش های مختلفی برای به کارگیری گرادینت در طراحی سایت وجود دارد، اما یکی از محبوب ترین روش ها گرادیان کردن پس زمینه سایت و قرار دادن تصویر، متن یا اِلمان های دیگر روی آن است، مثل تصویر زیر:

استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت
استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت

وقتی به این تصویر نگاه می کنید گرادیان از خسته کننده شدن تصویر جلوگیری می کند و چشمان را ناخودآگاه از بالای صفحه به گوشه پائین سمت راست جایی که نوشته شده Discover More می برد. در کل صفحه این سایت از گرادیان استفاده شده و مثل یک راهنما در مسیریابی به کاربر کمک می کند.

۲. گرادینت شانس خوانده شدن متن را افزایش می دهد

علاوه بر استفاده بهینه در پس زمینه، میتوان از گرادیان در متن هایی که روی پس زمینه قرار گرفته اند نیز استفاده کرد. در این روش اگر هدف شما تمرکز به متن است نه تصویر، می توانید پس زمینه را ساده و با متن را همراه با گرادیان رنگ نمایش دهید تا توجه کاربران را به خواندن متون جلب کنید. این روش برای طراحی سایت شرکتی و خلاقانه توصیه می شود.

برای این کار کنتراست رنگ ها را زیاد کنید تا متن ها خوانا شوند. در سایت زیر از این تکنیک استفاده شده است:

استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت
استفاده از گرادینت رنگ در طراحی سایت

۳. عکس های معمولی را جذاب میکند

اگر گرادینت را روی یک تصویر معمولی overlay کنید نتیجه کار باورنکردنی می شود! البته منظور از تصویر معمولی عکس بی کیفیت یا با رزولوشن پایین نیست، بلکه عکس های خسته کننده ای هستند که هیچ هیجانی در کاربر ایجاد نمیکنند.

در این روش استفاده از رنگ های روشن بهتر از رنگ های خنثی جواب می دهد. این تکنیک سایت و عکس اصلی آن را بسیار زیبا می کند ولی مشکل اصلی استفاده بیش از حد طراحان از این روش است. بنابراین اگر می خواهید از بقیه متمایز شوید بهتر است کمی خلاقیت چاشنی کار کنید تا طرح شما تکراری به نظر نیاید.

در تصویر بالا قسمت پایینی تصویر به کمک گرادینت کاملاً محو شده است و یک نوار نارنجی رنگ زیبا بوجود آمده است. علاوه بر این به کاربر اعلام میکند که با اسکرول به پایین صفحه اطلاعات مهمتری دریافت خواهد کرد.

گرادیان پوششی برای طراحی بنر اصلی سایت

۴. گرادیان مسیر حرکت چشم کاربر را مشخص میکند

یکی از فاکتورهای مهم در طراحی وب سایت توجه به تجربه کاربری و دسترسی سریع به محتوا است. الگوی کاربران برای خواندن متن شبیه به حرف F است. یعنی از قسمت بالا سمت چپ شروع کرده و از وسط صفحه به سمت پایین می آیند.

برای حرکت دادن چشمان کاربر و جلب توجه او به قسمت های مختلف صفحه از قسمت های روشن گرادیان به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و نگاه او را به سمت مراحل پایانی یا دکمه هدف هدایت کنید.

مردمک چشمان ما به طور ناخودآگاه اول قسمت روشن تر را دیده و بعد به قسمت تاریک توجه می کند. تصویر زیر یک مثال عالی برای استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت و نمایش مراحل کار به کاربر است. این تکنیک را می توان در طراحی سایت فروشگاهی و برای نمایش مسیر خرید یا ارسال استفاده نمود.

نمایش مراحل کار با استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت

۵. بر برندینگ شما تاکید بیشتری میشود

اگر رنگ های برند شما به گونه ای هستند که میتوان آنها را با هم ست کرد، به کمک گرادینت آنها را با هم ترکیب کنید. این تکنیک روش خوبی برای نمایش رنگ های سازمانی شما و حک کردن آن در ذهن مخاطب است. از گرادیان تولید شده در کمپین های تبلیغاتی، سایت، شبکه های اجتماعی یا متریال های چاپی خود استفاده کنید. وقتی از یک سبک یکسان در همه جا استفاده کنید ثبات خود را نشان داده و کاربران شما را با آن رنگ تشخیص میدهند.

در سایت زیر دقیقاً چنین کاری انجام شده است؛ انتخاب رنگ ها جالب است، گرادیان استفاده شده روی عکس و همچنین منو به ماندگار کردن رنگ ها در ذهن کاربر و ارتباط دادن آنها به برند کمک میکند.

استفاده از گرادیان رنگ برای بهبود برندینگ در سایت

۶. استفاده از گرادینت در طراحی سایت راحت است

امروزه دسترسی به ابزارهای گرافیکی بسیار آسان شده است و شما به راحتی می توانید به کمک فتوشاپ گرادینت مورد نظر خود را ایجاد کنید. برای این کار از ابزار Gradient Tool فتوشاپ استفاده می کنیم که در منوی سمت چپ برنامه قرار دارد.

دست شما در انتخاب نوع گرادینت باز است؛ مثلاً می توانید به صورت جهت دار (Directional) یا دایره ای (Radial) آنها را بسازید. همچنین می توانید با ترکیب کردن این دو نوع گرادیان طرح هایی زیبا و خلاقانه ایجاد کنید.

انتخاب رنگ مناسب برای گرادینت یکی از سخت ترین کارهاست، ساده ترین کار انتخاب کردن رنگ های قرار داده شده از پنل چرخ رنگ فتوشاپ است ولی همیشه نمی توان چنین کاری کرد، در بعضی اوقات باید آنقدر با رنگ ها بازی کنید تا نتیجه دلخواه به دست بیاید.

ابزارهای رایگان ایجاد Gradient

اگر به هر دلیلی نمی خواهید از فتوشاپ استفاده کنید می توانید از سایت های زیر که به طور رایگان گرادیان تولید می کنند استفاده کنید:

کتابخانه ای از ۱۵۰ گرادیان رنگی زیبا و کارآمد در فرمت های CSS و عکس

استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت
استفاده از گرادینت رنگ در طراحی سایت

ابزاری برای ساختن گرادیان رنگی بر روی دکمه های سایت و انیمیشن زیبا برای حالت hover

استفاده از گرادیان رنگ در طراحی سایت
استفاده از گرادینت رنگ در طراحی سایت

ابزاری برای تولید گرادیان موجی در رنگ های مختلف

۷. گرادینت رنگی الهام گرفته شده از طبیعت است

محوشدگی ها و سایه هایی که به کمک گرادیان ایجاد می شوند حس طبیعی بودن را به بیننده منتقل میکنند، علت هم این است که هیچ چیزی در طبیعت یک رنگ نیست و زندگی مملو از سایه ها و محوشدگی هاست.

اگر قصد دارید جلوه هایی طبیعی و منطبق با دنیای واقعی خلق کنید، اولین انتخاب گرادیان خواهد بود. در تصویر زیر به کمک تکنیک گرادیانت یکی از زیباترین جلوه های طبیعت (تغییر رنگ آسمان از تیره به روشن) به بهترین شکل به تصویر کشیده شده است.

۸. استفاده از گرادینت در طراحی سایت ترند شده است

گرادینت ها دم دست ترین و راحت ترین راه حل برای چاشنی کردن عناصر بصری چشمگیر به تصاویر هستند و از گیج شدن کاربران سایت جلوگیری می کنند. با انواع مختلفی از تکنیک های گرادیان که بالاتر گفته شدند می توانید تصاویر شگفت انگیزی ایجاد کنید.

اگرچه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت در سالهای گذشته روندی سینوسی داشته و در مقاطعی از مد افتاده است، ولی پس از مدت کوتاهی و با پیشرفت تکنولوژی های طراحی سایت دوباره وارد عرضه طراحی وب سایت شده و نظر طراحان را به سمت خود جلب کرده است.

آموزش سئوبهینه سازی سایتطراحی سایت

طراحی سایتطراحی وبسایتگرادیانگرادیانتگرادینت

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!