download 2020 01 15T004938.540

اگر برنامه نویس و یا وب مستر باشید، بدون شک FTP را زیاد شنیده اید اما شاید هیچ وقت به دنبال پیدا کردن معنی و کاربرد آن نبوده اید. FTP یا File Transfer Protocol یک پروتکل است که در سال ۱۹۷۱ در بستر اینترنت توسعه یافت. این پروتکل یکی از پرکاربردترین و قدیمی ترین پروتکل های اینترنت است.

پروتکل FTP :

FTP یا File Transfer Protocol به پروتکلی اطلاق می شود که برای ارسال و دریافت فایل بین سرور و کلاینت بکار گرفته می شود. در مقابل پروتکل HTTP، پروتکل FTP از قدمت بیشتری برخوردار است و با در نظرگیری تکنولوژی های مورد استفاده در زمانهای قدیم، پروتکل FTP از سرعت پایینتری در مقایسه با پروتکل FTP برخوردار است.

 

پروتکل اف تی پی یا FTP در سال ۱۹۷۱ توسط Abhay Bhushan و تحت عنوان RFC114 منتشر شد. همانطور که از نام این پروتکل مشخص است، FTP وظیفه انتقال فایل ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگری را برعهده دارد. این پروتکل با هدف ارائه روشی استاندارد برای انتقال فایل در شبکه ای کوچک از کامپیوترها ایجاد شد. این شبکه شامل چند مرکز نظامی، دانشگاهی و عده کمی از افراد می‌ شد. در ابتدای ایجاد این پروتکل شبکه از تعداد مشخص و کمی از کامپیوترها و کاربران تشکیل شده بود. به همین دلیل مسائل امنیتی در نسخه های اولیه پروتکل FTP از اهمیت چندانی برخوردار نبود.

اما به تدریج و با گسترش شبکه کامپیوتر و افزایش ناگهانی کاربران آن نیاز به در نظر گرفتن مسائل امنیتی احساس شد. بنابراین به منظور پر کردن این خلا امنیتی، بروزرسانی های RFC 2228 و RFC 2428 برای این پروتکل ارائه شدند. FTP یک پروتکل استاندارد بر پایه TCP/IP است. معمولا ارتباط در این پروتکل از طریق پورت های ۲۰ و ۲۱ برقرار می شود. پورت ۲۱ به منظور ارتباط میان سرور و کلاینت و پورت ۲۰ برای تبادل و ارسال فایل ها در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

 • راه های استفاده از FTP:

  به صورت کلی سه راه برای استفاده از FTP وجود دارد که عبارتند از :

  1. استفاده از نرم افزارهای گرافیکی :  این روش از رایج ترین راه استفاده از FTP است. در این روش کاربر با نصب نرم افزارهایی مانند FileZilla، CuteFTP بر روی سیستم خود به راحتی می تواند به سرور FTP متصل شود. با استفاده از این نرم افزار ها کاربر می تواند به راحتی با عملیات کشیدن و رها کردن (Drag and Drop) فایل های خود را دانلود و یا آپلود کند. مزیت این روش عدم نیاز به دانش فنی است. زیرا محیط کار با نرم افزارها بسیار شبیه محیط پیش فرض سیستم عامل ویندوز می باشد.
  2. استفاده از مرورگرهای اینترنتی : برای اتصال به سرورهای FTP می توان از مرورگرهای اینترنتی مانند کروم و فایرفاکس موزیلا استفاده کرد. در این روش کافیست که آدرس FTP یک سایت (ftp.7learn.com) را در مرورگر وارد شود، سپس نام کاربری و رمز عبور وارد شود. مرورگرها فقط قادرند فایل‌ ها و محتویات فضای مورد نظر را نمایش دهند ولی قادر به آپلود و یا ارسال فایل نیستند. بنابراین استفاده از این روش برای جست و جو و یا خواندن فایل‌ مناسب است. همچنین این روش نسبت به روش اول از سرعت و امنیت پایین تری برخوردار است.
  3. استفاده از خط فرمان (Command line) : در این روش می توان از خط فرمان سیستم عامل ها برای اتصال به سرور FTP استفاده کرد. اما این روش به دلیل نداشتن رابط گرافیکی کاربرپسند معمولا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

   کاربردهای پروتکل FTP :

   از FTP برای انتقال فایل ها بین حساب های یک کامپیوتر، بین دو کامپیوتر مختلف و… در یک شبکه استفاده می‌ شود. معمولا وب مستران برای انتقال محتوای مختلف به سایت ها از FTP استفاده می کنند. زیرا معمولا زمانی که بخواهند یک فایل را از یک سیستم در هاست آپلود کنند، FTP بهترین گزینه برای این کار خواهد بود. همچنین از FTP می توان برای اشتراک‌ گذاری فایل‌ ها استفاده کرد. مثلا زمانی که بخواهند دسترسی به یک فایل را از طریق لینک در اختیار سایر کاربران قرار دهند. کاربردهای این پروتکل به صورت کلی عبارتند از :

   • ارائه گزارش از فایل‌ های موجود در سیستم مورد نظر
   • حذف، تغییرنام و جابجا کردن فایل‌ ها
   • جستجو در دایرکتوری ها
   • ایجاد یا حذف دایرکتوری روی سیستم مورد نظر
   • ایجاد امکان دانلود فایل از سیستم مورد نظر
   • ایجاد امکان آپلود فایل بر روی سیستم مورد نظر

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

SEOبازاریابی اینترنتیبهینه سازی سایتبهینه سازی وب سایت seoبهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوثبت سایتسئوسئوکار حرفه ایسئوکار وب سایتوب سایتوبلاگ

پروتکل FTPسئوسئوسایتسئوکارسئوکار حرفه ایسئوکار حرفه ای سیروتاوب سایت

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!