تفاوت اصلی زبان c و زبان ++ c

c و c++ از لحاظ نحو مشابه هستند اما در ساختار کاملا متفاوت هستند. c یک زبان برنامه نویسی رویه ای است و ++C یک زبان برنامه نویسی شی گرا است.حال برخی از کاربرد های این دو زبان را با هم بررسی میکنیم :

زبان c یک زبان سطح پایین است که کد های آن نزدیک به زبان ماشین است. زبان های سطح پایین، زبان هایی هستند که به زبان ماشین (صفر و یک) نزدیک هستند و کد نویسی با این زبان ها کمی پیچیده و دشوار است اما زبان c بیشترین قدرت و کنترل را در بین زبان‌های سطح پایین دارد و کدهای آن به اندازه کافی قابل خواندن توسط انسان‌ها هستند و باعث نمی‌شود که بخواهید خیلی خودتان را اذیت کنید.

زبان c یک زبان برنامه نویسی structured است که اجازه می دهد یک برنامه پیچیده به برنامه های ساده تر به نام توابع شکسته شود. و این امکان را به کاربر می دهد تا حافظه را به صورت دستی مدیریت کند. این زبان بخش عمده ای از سیستم عامل ویندوز، یونیکس و لینوکس را تشکیل می دهند و می تواند در برنامه های سازمانی، بازی ها، گرافیک و برنامه های کاربردی محاسباتی کارآمد باشد.

C++  یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، شیءگرا، سطح میانی است که از برنامه نویسی رویه ای و برنامه نویسی شی گرایی پشتیبانی میکند. موارد استفاده از زبان سی پلاس پلاس به شدت زیاد است و میتوان گفت در همه جا زبان سی پلاس پلاس کاربرد و مورد استفاده قرار میگیرد. برخی از این موارد شامل موارد زیر میباشد:

  • صنعت بازی سازی
  • نرم افزار های مهندسی
  • سیستم عامل ها
  • نرم افزار های ویندوز
  • هوش مصنوعی
  • سیستم های بانکی و…

همچنین سی پلاس پلاس در وب نیز کاربرد دارد اما نه به صورت مستقیم لذا هدف از آن طراحی وب نیست، بیشترین تمرکز c++ در محصولات وب در بخش پردازش است.به عنوان مثال می توان به سایت هایی مانند فیسبوک و گوگل اشاره کرد.هسته این وبسایت ها توسط c++ پیاده سازی شده است تا سرعت انتقال اطلاعات به صورت چشمگیری افزایش یابد که در نهایت منجر به مدیریت منابع و کاهش فشار سرور می شود.

۴ دلیل اصلی برای استفاده از زبان ++c و زبان c :

۱.استاد دیگر زبان های برنامه نویسی پیشرفته

تقریبا تمام  زبان های برنامه نویسی مدرن و کتابخانه های محبوب توسط  c/c++ نوشته شده اند و در بسیاری از زبان های فعلی تاثیر گذار هستند، به عنوان مثال:

  • جاوا: هسته کانونی ماشین مجازی جاوا توسط c++ نوشته شده است.
  • پایتون: مترجم پایتون توسط c اجرا می شود.
  • جاوا اسکریپت: موتور جاوا اسکریپت v8 ،این موتور با زبان c++ نوشته شده است.
  • Numby: یکی از محبوب ترین کتابخانه های علمی در پایتون که به طور گسترده ای در AI و ML استفاده می شود، اما ماژول هسته آن توسط C اجرا می شود.

زمانی که برنامه نویسی را با یک زبان سطح بالا فرا می گیریم تنها با syntax زبان برنامه نویسی اشنا میشویم و فقط می توانید از کتابخانه های رایج در زبان های برنامه نویسی استفاده کنید.اما دانستن تئوری در زبان برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند برنامه های کاربردی را به طور موثرتر توسعه دهید و این به این معنی است که شما واقعا  به زبان های برنامه نویسی تسلط کافی دارید به شرط آنکه c/c++ را خوب بدانید.

۲. عملکرد بهتر در برنامه نویسی

زبان های بسیاری وجود دارند که بدون داشتن اطلاعات تخصصی در رابطه با سیستم عامل، کامپایلر و.. می توانید موفق به یادگیری انها شوید. اما c/c++ چنین ویژگی ندارند در واقع کاربر را به چالش می کشد تا با یادگبری مباحث سیستم عامل، ساختار و معماری کامپایلرها، نوع معماری پردازنده ها و… اشنا شود این کار باعث می شود شما عملکرد بهتری در کد نویسی داشته باشید و عملکرد بهتر نیازمند بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل کامل سیستم است.

۳. به خوبی نظریه های پایه کامپیوتر را درک می کنید

شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل ها، معماری کامپیوتر و نظریه های کامپایلر، چهار مورد از مهم ترین نظریه های اساسی رایانه است و تقریبا تمام تکنیک های جدید ما بر اساس این چهار نظریه ساخته شده است. به عنوان مثال اگر میخواهید رابط های API را برای زبان های پیشرفته مانند پایتون و جاوا اسکریپت پیاده سازی کنید باید چگونگی ارتباط بین زبانها را بدانید، نظریه های کامپایلر میتواند به شما کمک کند.

۴. زبان  کدنویسی c++ و c به جهان برنامه نویسی قدرت می دهد

بیشتر هسته های سیستم عامل توسط c نوشته شده اند مانند ویندوز، لینوکس، مک، ios، Android و…

مرورگر های مدرن با زبان c/c++ نوشته شده اند مانند کروم، فلیرفاکس و…

موتور بازی های مدرن با زبان c/c++ نوشته شده اند مانند Unity3D، Unreal Engin، Cocos2d-x و…

همان طور که در بالا ذکر شد کامپایلرومترجم زبان های برنامه نویسی با c/c++ نوشته شده اند.

با توجه به شاخص TIOBE در مارس ۲۰۱۸، c/c++ هنوز جزء محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به شمار می روند.پس برای یادگیری این دو زبان که هنوز جهان برنامه نویسی را در اختیار دارند کوتاهی نکنید. یادگیری زبان  c/c++شروع کنید وادامه دهید از پیچیدگی و منحنی شلوغ آن نترسید.چرا که با تسلط بر این زبان شما درک بهتری نسبت به زبانهای دیگر خواهید داشت و دانش بیشتری بدست خواهید آورد.

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

Technologyبهینه سازی سایتبهینه سازی وب سایت seoسئوسئوکار حرفه ایسئوکار وب سایت

بهینه سازی صفحات وبتولید محتوازبان برنامه نویسیسئوسئوکار حرفه ای

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!