سرور چیست؟
هر گاه سامانه ای نصب شود و کاربران زیادی بتوانند به آن از طریق مختلف وصل شده و اطلاعات درخواستی خود را دریافت نمایند آن سامانه را Server گویند. طبیعی است هر سرور بایستی آدرس مخصوص به خود را داشته باشد که این آدرس همان IP سرور می باشد.

سرورها با کاربری مختلف و دارای اطلاعات متفاوت می باشند. در زیر تعدادی از سرورها و کاربری آنها ذکر شده است :

  • فایل سرور FTP Server
  • میل سرور Mail Server
  • دایرکتوری سرور Direcrory Name Server) DNS)
  • وب سرور Web Server

وب سرور: وب سرور صفحه ی وب مورد نظر را به کاربر نمایش می دهد. که برای این کار وب سرور ها یک IP و یک Domain یا دامنه خواهند داشت. هنگامی که شما دامنه ی مورد نظر خود را مانند Server.ir در مرورگر وارد می نمایید، مرورگر در فضای اینترنت به دنبال سرور میزبانی کننده آن می گردد که در واقع آن سرور را از روی IP پیدا خواهد کرد. هر سرور در فضای اینترنت دارای IP منحصر به فرد یا یکتای خود می باشد و هر دامنه نیز به IP مشخصی اشاره می کند، در نتیجه مرورگر با توجه به IP ست شده بر روی دامنه سرور میزبان را پیدا می کند و درخواست نمایش سایت به سرور ارایه می گردد سپس سرور با توجه به نوع وب سایت در داخل فایل های موجود جست و جو می نماید و یک صفحه به نام Index.html را در پاسخ برای مشاهده کاربر ارسال می کند. و هنگامی که کاربر صفحات داخلی و لینک ها و عکس های داخل سایت را باز می کند نیز به همین روش وب سرور اطلاعات را از فایل های ذخیره شده در آن به کمک آدرس ها و یا همان Url یا لینک آن ها پیدا می کند و در اختیار کاربر قرار می دهد. اتصال دامنه به IP از طریق سرویسی به نام  DNS انجام می گردد که در واقع وظیفه ی آن مدیریت آدرس ها و IP ها در فضای اینترنت می باشد.

در حالت کلی وب سرورها دارای ویژگی های ذیل می باشند:

احراز هویت
قبل از اینکه اجازه دسترسی به منبع درخواستی کاربر را بدهند آن را شناسایی می کنند.

اجازه دسترسی
نه تنها اجازه دسترسی به منابع استاتیک (مانند محتویات فایل ها که بر روی سیستم فایلی وجود دارد) را به کاربر می دهد، بلکه مفاهیم داینامیک را با یک یا چند ساختار نیز مانند SI , GI , CGI ,FastCGI ,JSP ,PHP ,ASP , ASP.NET اداره می کند.

امکان استفاده
این نوع پشتیبانی وب سرورها امکان استفاده از پروتکل HTTPS را نیز فراهم نموده تا به کاربران اجازه دهند ارتباطات مطمئن و امنی را داشته باشند.

فشرده سازی
فشرده سازی مطالب تا بتوان از حجم پاسخ ها کم کرد. (با استفاده از تکنولوژی GZIP)

پهنای باند
وب سرورها پهنای باند را کنترل کرده تا بدین طریق از سرعت پاسخ ها کاسته و همچنین از ترافیک و ازدحام شبکه جلوگیری نمایند، در این صورت وب سرورها قادر به پاسخگوئی به کاربران بیشتری خواهند بود.

پشتیبانی از فایل های بزرگ
پشتیبانی از فایلهای بزرگ، تا بتواند فایل های بزرگتر از ۲ گیگا بایت را سرویس دهی کند.

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی 

SEOبهینه سازی سایتبهینه سازی وب سایت seoبهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوخدمات سئوسئوسئوکار حرفه ایسئوکار وب سایتوب سایتوبلاگ

سئوسئوسایتسئوکارسئوکار حرفه ایسئوکار حرفه ای سیروتاسروروب سایتوب سرور

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!