امکانات یک CMS حرفه ای در سئوسایت

download 2020 03 09T180244.648

سیستم مدیریت محتوا که به اختصار به آن CMS گفته می‌شود، مخفف عبارت Content Management System می‌باشد، CMS نرم افزاری است که این اجازه را به مدیر سایت می‌دهد که بتواند وب سایت خود را بر روی سرور راه‌اندازی, بروز رسانی و مدیریت کند. همچنین یک سیستم مدیریت محتوا تمام ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت یک سایت را نیز در اختیار مدیر سایت قرار می‌دهد.

در حالت کلی سیستم های مدیریت محتوا دارای دو بخش هستند:

 • بخش عمومی سایت یا Front: در حقیقت قسمتی است که کاربر مشاهده می کند.
 • بخش مدیریت یا Admin: قسمت مدیریت سایت که فقط مدیران سایت دسترسی دارند. مدیران سایت با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می توانند به بخش مدیریت دسترسی داشته باشند و مطالب و تنظیمات سایت را مدیریت کنند.

انواع سیستم های مدیریت محتوا

تا به امروز سیستم های زیادی با کاربرد های متفاوت تولید شده اند و تقریبا می توان گفت 90 درصد از انواع وب سایت ها را می توان با یک سیستم مدیریت محتوا راه اندازی کرد. به عنوان مثال سیستم های مدیریت وبلاگ، انجمن ها، فروشگاه های اینترنتی، سیستم های پرسش و پاسخ و … .  سیستم های مدیریت محتوا معمولا با سه نوع مجوز (License)  منتشر می شوند:

 • تجاری: برای استفاده از CMS های تجاری باید هزینه ای برای خرید لایسنس به تولید کننده پرداخت شود.
 • رایگان: برای استفاده از CMS های رایگان نیازی به پرداخت هزینه ای نیست اما سورس کد نرم افزار رمزنگاری شده است و شما نمی توانید تغییری در آن ایجاد کنید. سورس کد این نوع پروژه ها به صورت جداگانه فروخته می شود.
 • متن باز Open Source: سیستم های متن باز به صورت کاملا رایگان و با سورس کد منتشر می شوند. شما می تونید این سیستم ها را تغییر دهید و از آن استفاده کنید یا حتی بفروشید. سیستم های  Drupal ،PHP-Nuke ،Joomla ،WordPress  و … نمونه هایی از CMS های متن باز و موفق هستند که وب سایت های زیادی با آن ها ساخته شده اند.

برخی امکانات یک CMS حرفه‌ای

 1. مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات
 2. چند زبانه بودن
 3. ایجاد نقشه سایت داینامیک
 4. امکان ایجاد تجارت الکترونیک یا فروشگاه مجازی
 5. ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران
 6. بهینه سازی تصاویر آپلود شده
 7. ایجاد و بروز کردن متاتگ ها
 8. امکان جستجو در مطالب
 9. امنیت بیشتر
 10. گزارش آمار بازدید از صفحات
 11. امکان فرستادن اطلاعات به سایت توسط چند کاربر
 12. آرشیو بندی اتوماتیک اطلاعات بر اساس تاریخ و موضوع
 13. ایجاد امکان جستجو در اطلاعات قبلی
 14. ایجاد لینک دائم برای هر مطلب و متا تگ برای آن
 15. و بسیاری امکانات جانبی دیگر …

download 2020 03 09T181115.007

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

SEOآموزش سئوبک لینکبهینه سازی سایتبهینه سازی وب سایت seoبهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوسئوسئوکار حرفه ایسئوکار حرفه ایسئوکار وب سایتکسب و کار آنلاینوب سایتوبلاگ

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!